MUKOwaleczni Dzieciom!

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole 30 maja odbędzie się niecodzienne przedsięwzięcie pod hasłem „Dzieci Dzieciom”. Nauczyciele razem z uczniami postanowili uczcić ten dzień trochę inaczej niż jest to w zwyczaju.

Na terenie placówki odbędą się różne wydarzenia  artystyczne w czasie których zaprezentują się nasi uczniowie gorąco wspierani przez nauczycieli. Zobaczyć będzie można między innymi, pokaz tańca współczesnego, wystawę motyli, wziąć udział w pokazie zajęć z Robotyki, „strzelić” sobie partyjkę z planszówki, posłuchać utalentowanych narratorów, którzy będą czytać najmłodszym , potańczyć i porysować na asfalcie czy przy tworzeniu zbiorowego portretu SP42.

W czasie całego dnia odbędzie się kwesta, podczas której będziemy zbierać pieniądze dla dzieci w potrzebie. Kwesta zostanie wsparta kiermaszem, gdzie każdy łasuch zaspokoi swoje potrzeby. Każdy kto lubi emocje będzie mógł doświadczyć odrobinę ekscytacji kupując los na loterii z niespodziankami.

W tym roku pomagamy dzieciom chorym na Mukowiscydozę i włączamy się w akcję: MUKOwaleczni Dzieciom! Cały dochód zostanie przeznaczony dla dzieci walczących z Mukowiscydozą, z naszej gdańskiej fundacji, z ul. Polanki 119, Odział w Gdańsku- www.muko.gda.pl.

Bardzo prosimy o wsparcie naszej akcji poprzez przyniesienie do szkoły w środę rano 30.05.2018, wypieków potrzebnych na kiermasz słodyczy. Z góry za wszystko dziękujemy.

W imieniu organizatorów

Barbara Sokołowska

Nauczyciel z SP 42

Czym jest Mukowiscydoza?

Jest to nieuleczalna, genetyczna choroba, która wyniszcza organy wewnętrzne, zwłaszcza płuca i układ pokarmowy. Leczenie polega na nieustannej fizjoterapii pomagającej usunąć zalegający w organizmie śluz. Życie chorych, to codzienne wielogodzinne inhalacje, czasochłonna rehabilitacja oddechowa, przyjmowanie dużej ilości bardzo drogich leków i wielokrotne hospitalizacje w ciągu roku, a ostatecznie przedwczesna śmierć. Mukowiscydoza uwarunkowuje całkowicie życie chorego oraz jego najbliższego otoczenia, nie tylko poprzez konieczność stałej opieki i fizjoterapii, ale także ogromne koszty leczenia, które dają szanse na poprawę jakości i wydłużenie życia.

Już teraz wiesz co to jest Mukowiscydoza, więc się nie wahaj zostań MUKO walecznym Przyjacielem Dzieci walczących o każdy oddech i życie! Co potrzeba?

Najbardziej potrzebne w codzienności są (przydadzą się w każdej ilości) :

• środki dezynfekcyjne – np. biosanitizer, Aniosept Activ, żele w płynie dezynfekujące, chusteczki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe, maseczki medyczne,
  • smakowitości kaloryczne i preparaty wspomagające trawienie (nutridrinki, enzymy trawienne, czekolada, orzechy, suszone owoce itp.)
  • nowy sprzęt sportowy niezbędny w rehabilitacji (do ćwiczeń – piłki z uszami, taśmy rozciągające, hantle fitness, skakanki, trampoliny, piłki do gier zespołowych, rakietki do kometki i tenisa stołowego)

Co również sprawi radość w prezentach:

• Nowe gry karciane i planszowe, zabawki, materiały plastyczne, pendrive, nowe książki, dobre filmy i gry komputerowe
  • Kosmetyki, radosną pościel
  • Przybory szkolne i plastyczne
  • Karnety wejściowe do kina, teatru, sfinansowanie nauki języków, gry na instrumentach, jazdy konnej itp.
  • Plecaki, zeszyty, piórniki, materiały plastyczne

Z zebranych środków chcemy zakupić choć część potrzebnych rzeczy, ale jeśli możesz to przekaż tę informację dorosłym i namów ich do jakiegoś prezentu z listy i przynieś do sali 303 lub świetlicy terapeutycznej.

Drodzy UCZNIOWIE, drodzy RODZICE i NAUCZYCIELE!

Chcemy zorganizować kiermasz i loterię fantową, więc potrzebna jest WASZA POMOC.
Na kiermaszu chcemy sprzedawać słodkości i potrzebujemy akcjonariuszy, czyli ludzi dobrej woli, którzy upieką małe co nieco i w środę rano dostarczą do szkoły do sali 303 lub do świetlicy terapeutycznej.

Drogi Uczniu namów rodziców i upiec coś pysznego razem z nimi, albo ukaż swój talent i zrób to sam. Zgłoś swój akces do organizatorów lub pod adresem falcon15@wp.pl
Do loterii fantowej potrzebujemy ciekawych fantów, np. niezniszczone zabawki, książki czy gry planszowe.

Drogi uczniu porozmawiaj z Rodzicami i zapytaj o gadżety firmowe, które mogłyby się stać fantem na loterię. Już pierwsi ofiarodawcy przynieśli ciekawe fanty i serdecznie dziękujemy. Prosimy o więcej.

Zachęcamy również do stworzenia Motylich Ogrodów!

Zachęć nauczycieli i na lekcjach plastyki, czy techniki zrób swojego pięknego motyla, albo spędź kawałek swojego popołudnia i zrób sam motyla i oczywiście przynieś do sali 303 lub do świetlicy terapeutycznej.

Motyle ogrody jako symbol walki z mukowiscydozą!

„Motyli ogród” to strefa roślin wabiących motyle, która jest dla nich naturalną stołówką, schronieniem oraz oazą w przestrzeni miejskiej. Symbol motylich skrzydeł towarzyszy chorym na mukowiscydozę od dawna. Dwa skrzydła motyla to dwa płuca na chorych.
Walcząc każdego dnia z mukowiscydozą, pragniemy czynić wszystko, by te płuca, obciążone i zapchane zalegającym śluzem, który uniemożliwia normalne oddychanie i funkcjonowanie, z każdym dniem mogły stawać się lżejsze i lepiej funkcjonujące.

Organizatorzy:

klasa VIa i Barbara Sokołowska,

klasa IIIe i Magdalena Szymańska,

klasa IIIa i Małgorzata Woźniak i Robotyka,

Grażyna Czerw- Buczek, Agnieszka Chylińska i świetlica terapeutyczna,

Aleksandra Rzeszotarska i Biblioteka Szkolna,

Samorząd Uczniowski i Magdalena Kotylak oraz Anna Starzak Jabłonka,

Katarzyna Skorus-Syrkowska i Kółko Plastyczne,

Mirosław Węsiora i Kółko Fotograficzne,

Szkolne Koło Caritas

oraz DJ FALA czyli Marcin Oroń.